1 Kase Yayla Çorbası Kaç Kalori?
20 Temmuz 2024

1 Kase Yayla Çorbası Kaç Kalori?


Yayla çorbası, yoğurt bazlı besleyici bir çorbadır ve her yaştan birey tarafından tüketilmesi önerilir. Çocukların kemik gelişimi için, kolesterol ve diyabeti olan kişiler için haftada en az iki kere bir kase yayla çorbası tüketilmesi faydalıdır. Yüksek ve düşük kolesterol seviyelerini dengelemeye yardımcı olur. Karın bölgesinde fazla yağ bulunan bireylerin, haftada bir veya iki kere bir kase yayla çorbası tüketmesi önerilir. Yayla çorbası, yüksek besin değeri ve düşük kalori içeriği ile dikkat çeker. Genellikle pirinç ile yapılan bu çorba, arpa şehriyesi kullanılarak yapıldığında kalori değeri daha da düşüktür. Peki, bir kase yayla çorbası kaç kalori içerir? Bu konuya birazdan değineceğiz.

1 Kase Yayla Çorbası Kaç Kalori İçerir?

Bir kase yayla çorbası yaklaşık olarak 98 kalori içerir. Yayla çorbası, diğer çorbalara kıyasla daha yüksek bir glisemik indekse sahiptir. Bir kase yayla çorbası içtiğiniz gün, yarım porsiyon yoğurt ve yarım dilim ekmek tüketiminizi azaltmanız önerilir.

1 Kase Yayla Çorbasının Besin Değerleri

 • Karbonhidrat (G): 13.59
 • Protein (G): 3.07
 • Yağ (G): 3.8
 • Lif (G): 0.26
 • Kolesterol (Mg): 34.46
 • Sodyum (Mg): 96.19
 • Potasyum (Mg): 80.47
 • Kalsiyum (Mg): 58.93
 • Vitamin A (Mg): 46.68
 • Vitamin C (Mg): 0.34
 • Demir (Mg): 0.67

Yayla Çorbasının Faydaları

Yayla çorbasının içinde bulunan yoğurt ve pirinç, bir araya geldiğinde birçok fayda sunar. Yapılan araştırmalara göre, haftada bir veya iki kere yayla çorbası tüketildiğinde diş taşları ve diş eti iltihaplarının doğal yollarla azalması sağlanabilir. Bu çorbanın düzenli tüketimi, nefes kokusunu da önleyebilir. Yayla çorbasındaki yoğurt, bağışıklık sistemini güçlendirir ve mide, bağırsak, kolon gibi birçok kanser türünün önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca, yoğurt sayesinde bağırsakta oluşabilecek enfeksiyon ve iltihapların önüne geçilebilir.

Ekstra Bilgiler

Yayla çorbası, sadece lezzetiyle değil, aynı zamanda sağlık açısından sunduğu faydalarla da öne çıkar. İçerdiği yoğurt, kalsiyum, protein ve probiyotikler bakımından zengindir. Yoğurt, sindirim sistemini düzenler ve bağırsak sağlığını korur. Ayrıca, yayla çorbasında kullanılan pirinç, enerji verici bir karbonhidrat kaynağıdır. Bu çorba, özellikle soğuk kış günlerinde iç ısıtan ve besleyici bir seçenek olarak tercih edilebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Köfteli Yayla Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Köfteli Yayla Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Etli Yayla Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Etli Yayla Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Yayla Çorbasının Yanına Ne Gider?

Yayla Çorbasının Yanına Ne Gider?

Yayla Çorbası Nasıl Yapılır?

Yayla Çorbası Nasıl Yapılır?

Yayla Çorbası Kesilmemesi İçin

Yayla Çorbası Kesilmemesi İçin